Gorce

Dyskusje o miejscach w których latamy.

Moderatorzy: jasiu, szymon.strus

Pełek
Nowy na forum
Posty: 16
Rejestracja: 02 lut 2013, 23:05
Glajt: Skywalk Chili 2
Telefon: 509 018 847
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Gorce

Post autor: Pełek » 05 lut 2013, 11:48

Pytanie czysto teoretyczne :

Czy w Gorcach są jakieś miejsca do legalnego latania ? w sumie znaczna część to Park Narodowy, a obszar nie tak daleko od Krakowa.

Nie tak dawno łażąc tam trafiłem na polankę która moim zdaniem mogłaby być wręcz idealną do lotów na południe z możliwością żagli i termiki (mozaika pól, lasów).
widok z potencjalnego startowiska, które sam pewnego dnia chętnie bym sprawdził (jak nabiorę trochę doświadczenia ;) ):

Obrazek
a tu znajduje się ta polana - jak sądzicie (w teorii) byłoby to miejsce warte sprawdzenia ? Jak ktoś ma terenówkę to na start można podjechać bo jest to w obrębie lasów chłopskich więc nikt się nie przyczepi.
http://geoserwis.gdos.gov.pl/mapy/?extent=582239.0625,183420.3125,582972.65625,183817.578125&mapNr=0&projection=EPSG:2180&styleMask=013013113013013013013
Zdjęcia lotnicze i ortofotomapy małych i średnich obszarów w rozsądnej cenie! http://www.gisproject.pl

"Those were the days of good hunting and good sleeping" Rudyard Kipling

jędrek
Student
Posty: 36
Rejestracja: 01 lis 2011, 17:32
Glajt: skywalk cayenne 3
Uprząż: advance impres

Re: Gorce

Post autor: jędrek » 05 lut 2013, 13:02

a jak sie niezabierzesz to gdzie wylądujesz w krzakach? dobre miejsce to takie które posiada też lądowisko jak by w gorcach były dobre startowiska to starzy wyjadacze z okolic pewnie by tam latali

Awatar użytkownika
3apik
Przelotowiec
Posty: 598
Rejestracja: 24 paź 2011, 11:26
Glajt: Ozone Delta 2
Uprząż: Swing Race
Telefon: ♪♫░▒▓█>dryn<█▓▒░♫♪
Team: B!SEPTOL™

Re: Gorce

Post autor: 3apik » 05 lut 2013, 13:37

Jędrek słusznie prawi. Wygląda na to że w okolicy brak bezpiecznego miejsca do lądowania.
Do pierwszych w miarę wygodnych łąk na zboczu doliny jest koło 2400m przy deniwelacji ~240m to się do nich dojdzie na styk przy doskonałości 10.
Jak po drodze coś przydusi to i dobre skrzydło nie da rady. Może da się wylądowac gdzieś bliżej ale tam wszędzie się wiją te dolinki więc latanie raczej dla ludzi o mocnych nerwach. Zastanawiam się jeszcze nad tą granią (3-4km) na wschód od miejsca które pokazałeś. Ale tam też raczej lipa.
Tak czy owak fajnie że ktoś szuka nowych miejsc. Ja też czasem próbuję coś znaleźć (przeważnie w zimie ,-)
Niestety smutna prawda jest taka że to wcale nie takie łatwe.

Pełek
Nowy na forum
Posty: 16
Rejestracja: 02 lut 2013, 23:05
Glajt: Skywalk Chili 2
Telefon: 509 018 847
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Gorce

Post autor: Pełek » 05 lut 2013, 15:34

hm... faktycznie to lądowisko może być kawałek za daleko... ale ogólnie miejsce ładne:)

natomiast jeszcze jedna myśl - otwarte łąki i pola, długi wał - nawet otwarta przestrzeń bo w zimie funkcjonuje tam wyciąg na zboczu nad Obidową...
http://geoserwis.gdos.gov.pl/mapy/?exte ... 3013013013

też do jakichś pierwszych zlotów czy małych żagli może by się nadawało. Chociaż to piszę z punktu widzenia turysty pieszego, a nie paralotniarza. Tu też droga gruntowa jest którą można by podchodzić...
Zdjęcia lotnicze i ortofotomapy małych i średnich obszarów w rozsądnej cenie! http://www.gisproject.pl

"Those were the days of good hunting and good sleeping" Rudyard Kipling

Awatar użytkownika
Marcin Kalamat
Przelotowiec Stary Wyga
Posty: 806
Rejestracja: 16 sty 2011, 15:31
Telefon: 794305869

Re: Gorce

Post autor: Marcin Kalamat » 05 lut 2013, 16:59

Przypomniał mi się lot z Lendaka ,kiedy to z przelotu wkleiłem w południowe stoki gorców ,szukałem noszenia i nie znalazłem miałem spore problemy z dolotem do najbliższej łączki w miejscowości Waksmund,na południowych stokach nie ma awaryjnej łączki a dolot do najbliższej na skrzydle competition jest na styk sam prawie zaliczyłbym drzewa ,więc lepiej tam nie próbuj.

Awatar użytkownika
grzero
Glajciarz którego nie składa
Posty: 316
Rejestracja: 31 sty 2011, 16:26
Glajt: Gin Carrera
Uprząż: Advance Impress 3
Telefon: 609208994
Team: SPBW

Re: Gorce

Post autor: grzero » 05 lut 2013, 17:09

Jest wiele pięknych miejsc w Gorcach i innych górach ale nie wszystkie nadają się do latania , Gorce choć czasem posiadają miejsca do startu to zazwyczaj nie ma miejsc do bezpiecznego lądowania , nawet jak "coś się by mogło nadać " to często są takie miejsca w zawietrznej innej góry i też kiszka :roll: , jako że pisałeś że jesteś "świeży " to nie staraj się sam czegoś szukać na własną rękę bo możesz sobie zrobić krzywdę. Pozwól na razie żeby Beskid Wyspowy ci się tak znudził że na samą myśl o nim bedzie ci nie dobrze ;) i wtedy możesz szukać w Gorcach. W BW mamy 18 górek , jedne łatwe inne trudniejsze do startu i latania, ale na każdy kierunek i z miejscami do lądowania. Do zabawy, małych zlotów i lotów na żagielku jest też Stradomka , na której uczyli się chyba wszyscy piloci w BW , ma te plusy że szybko można na nią wyjść kilka razy w ciągu dnia i jest nie daleko od Krakowa ( autostradą max 20 min.) Kolejna górka do łatwych zlotów i żagielka to Skrzętla , nawet jak nie ma waruna można tam zlatywać cały dzień, oczywiście jak się ma kierowcę do wywożenia na górkę ( dojazd na sam start sam. osobowym) :) Oczywiście można też z niej zrobić imponujący przelot ale o tym kiedy indziej ;) Do samych zabaw ze skrzydłem możesz używać śmiało naszych oficjalnych lądowisk, nikt cie z nich przepędzał nie będzie i żaden rolnik cię kosą nie przeżegna :D Na tej mapie co dałeś linka teren wygląda dobrze ale nie wiadomo kto jest właścicielem i ja osobiście bym się tam nie pchał nie mówiąc już że to kawał drogi. Przypomina trochę Lęndak na Słowacji gdzie też jest dobra miejscówka dla początkującego. Pamiętaj że na każdej górce jest inaczej i zawsze jakieś zagrożenia występują więc nie lataj sam i pytaj, pytaj, pytaj ;)

Pełek
Nowy na forum
Posty: 16
Rejestracja: 02 lut 2013, 23:05
Glajt: Skywalk Chili 2
Telefon: 509 018 847
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Gorce

Post autor: Pełek » 05 lut 2013, 19:18

Dzięki za wyczerpującą odpowiedź :) dlatego pytam :)
Niemniej oczami wyobraźni idąc po górach w których na przykład prowadzi się wycieczkę człowiek czasem zastanawia się czy dałoby się zlecieć, że mogłoby być fajnie... ;) Niemniej faktycznie dość długa nauka pokory i cierpliwości, ale sam na pewno na początku z motyką na księżyc porywać się nie będę, także wpierw pójdę zdecydowanie w wasze ślady :) Dzięki za cierpliwość ;)

A jeszcze takie pytanie linka do tej Skrzętli można jakiegoś poprosić ?
Zdjęcia lotnicze i ortofotomapy małych i średnich obszarów w rozsądnej cenie! http://www.gisproject.pl

"Those were the days of good hunting and good sleeping" Rudyard Kipling

Manieek
Nowy na forum
Posty: 23
Rejestracja: 24 wrz 2012, 18:38
Glajt: UP Summit Xc
Team: Przedskoczki Team

Re: Gorce

Post autor: Manieek » 05 lut 2013, 20:02

Witam !
Pod tym linkiem znajdziesz opisy startowisk BW
http://www.spbw.pl/
Pozdrawiam
Mariusz Przedskoczek :)

Pełek
Nowy na forum
Posty: 16
Rejestracja: 02 lut 2013, 23:05
Glajt: Skywalk Chili 2
Telefon: 509 018 847
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Gorce

Post autor: Pełek » 05 lut 2013, 21:05

hej, na stronę zaglądałem, a Skrzętlę przegapiłem...
kawałek już do niej ;) ale dzieki :)
Zdjęcia lotnicze i ortofotomapy małych i średnich obszarów w rozsądnej cenie! http://www.gisproject.pl

"Those were the days of good hunting and good sleeping" Rudyard Kipling

qcumber
Student
Posty: 44
Rejestracja: 15 lut 2011, 19:35

Re: Gorce

Post autor: qcumber » 05 lut 2013, 23:12

Trenuj zabawę ze skrzydłem na ziemi, do zesrania w gacie na pewno się opłaci joł:)

pozdrawiam

ODPOWIEDZ