Latanie na Szczeblu

Dyskusje o miejscach w których latamy.

Moderatorzy: jasiu, szymon.strus

Florek
Glajciarz
Posty: 245
Rejestracja: 05 maja 2011, 13:05
Glajt: Nova Mentor 2
Uprząż: Advance Impress 2+
Telefon: 66osiem34jeden715
Lokalizacja: Skawica

Latanie na Szczeblu

Post autor: Florek » 12 lip 2013, 08:00

Hej,

Mam pytanie odnośnie Szczebla. Jaką trzeba miec minimalną wysokość żeby lecieć prosto na glisne ( chodzi mi o lot na zawietrzna).
Ostatnio miałem 270m i miałem wrażenie ze za górką trafiłem na jakieś turbulencje. Moze dostane zjebke od was ale było to mój pierwszy lot na Szczeblu i miałem wrażenie ze na zawietrznej na Szczeblu jest wystarczająco płasko zeby nie dało sie odczuc zjawiska zawietrznej jak na innych górkach.
Prosze wiec o rade w tej sprawie.

rycek
Pilot - Gawędziarz
Posty: 161
Rejestracja: 09 lut 2011, 22:20
Glajt: Ozone Rush 3
Telefon: 50205214dwa
Lokalizacja: Kraków

Re: Latanie na Szczeblu

Post autor: rycek » 12 lip 2013, 09:07

Hej,
Według mnie to zależy od wielu czynników, czyli np. jaka jest odchyłka czy bardziej wieje od E czy bardziej od N, od tego jak mocno wieje, no i od skrzydła na którym się przeskakuje czyli w szczególności od jego doskonałości. Mądrzy ludziska mówili, że tak ogólnie to warto mieć przynajmniej z 300 m nad start, czyli niedużo więcej niż Ty miałeś aby bezpiecznie przejść i dolecieć. :-)
pozdrawiam
Rysiek

Awatar użytkownika
Piotr Klimek
Członek zarządu SPBW
Posty: 471
Rejestracja: 16 sty 2011, 17:27
Glajt: Ozone Delta2
Uprząż: AVA Tanto Race
Telefon: 502 357 864
Team: SPBW
Lokalizacja: Kraków, Mszana Dolna

Re: Latanie na Szczeblu

Post autor: Piotr Klimek » 12 lip 2013, 17:47

Rysiek dobrze napisał, 300 to bezpieczna wysokośc. Jak nabierzesz doświadczenia to na Glisne mozna leciec i z pod szczytu, tylko oczywiście nie w prostej linii, tylko na około przez Małą Górę (pd-wsch ramię Szczebla). I znowu powtórka: siła i kierunek wiatru, skrzydło, umiejętności...


Piotr
(>

Florek
Glajciarz
Posty: 245
Rejestracja: 05 maja 2011, 13:05
Glajt: Nova Mentor 2
Uprząż: Advance Impress 2+
Telefon: 66osiem34jeden715
Lokalizacja: Skawica

Re: Latanie na Szczeblu

Post autor: Florek » 12 lip 2013, 21:41

Wielkie dzięki za info. Dobrze ze nic sie nie stało i było w miarę bezpiecznie. Jednak faktycznie najwięcej można nauczyć się na błędach. Ale chyba wolał bym na cudzych....

Awatar użytkownika
3apik
Przelotowiec
Posty: 598
Rejestracja: 24 paź 2011, 11:26
Glajt: Ozone Delta 2
Uprząż: Swing Race
Telefon: ♪♫░▒▓█>dryn<█▓▒░♫♪
Team: B!SEPTOL™

Re: Latanie na Szczeblu

Post autor: 3apik » 16 lip 2013, 16:38

Jest jeszcze opcja że turbulencje których doświadczyłeś były spowodowane termiką z zawietrznej mieszajacą się z tym co przepływa nad górką. Zwróć uwagę że tam jest dobrze nasłoneczniny kamieniołom który prawdopodobnie puszcza ciepłe bąbelki. Co prawda ze Szczebla leciałem dwa razy w życiu ale z tego co pamiętam to w obu przypadkach po przejściu za grań zauwazyłem coś podobnego, więc jest to chyba dość powszechne w tym miejscu.

greg.whisky
Nowy na forum
Posty: 19
Rejestracja: 04 sie 2016, 21:38
Glajt: Knight - Triple seven
Uprząż: woody valley
Telefon: 886-52pięć-959
Lokalizacja: Kaków
Kontakt:

Re: Latanie na Szczeblu

Post autor: greg.whisky » 10 sie 2022, 08:56

Potrzebuję namiar na wywózkę na Szczebel. Pan Staszek ? Może namiar do tandemiarza lokalnego.

ODPOWIEDZ