MIO M400 z LK8000 + podlaczenie zewnetrznego czujnika BARO

Tutaj dyskutujemy o sprzęcie paralotniowym. Skrzydła, uprzęże, elektronika, czyli wszystko co jest potrzebne do latania. UWAGA - nie jest to miejsce na ogłoszenia dot. kupna i sprzedaży itp

Moderatorzy: jasiu, szymon.strus

homer24
Pilot - Gawędziarz
Posty: 138
Rejestracja: 24 lip 2011, 09:59
Glajt: Mac Para Eden III
Uprząż: Karpov Fly
Telefon: 535 727 384

MIO M400 z LK8000 + podlaczenie zewnetrznego czujnika BARO

Post autor: homer24 » 10 kwie 2014, 14:53

Witam,

Mam nastepne małe pytanko z dziedziny technicznych, jako że jestem leszcz w tym wzgledzie.

Znalazlem 2 wydaje sie fajne zabawki które bylyby ciekawym dodatkiem do LK8000 i pozwolily mu korzystac chyba z bardziej dokladnych danych do swoich obliczen.

Linki ponizej
http://www.glidertools.com/products/gt- ... -version-/
https://sites.google.com/site/jarosrweb ... gofly-pico

Po kontakcie z obiema firmami okazuje sie ze oba urzadzenia wspolpracuja z PNA. Są miedzy nimi niewielkie roznice dotyczace opoznienia przesylu danych do LK , czasu filtrowania i ilosci probkowania na sek. Gofly Pico moze przez BT dodatkowo obslugiwac np Smartphona z Androidem i zainstalowanym XCSoar wiec wydaje sie byc ciekawa opcja.


I teraz pytanie,
Czy mial ktos do czynienia z ktorymkolwiek z nich i czy warto, w sensie czy pokazuje to w miare wiarygodne wyniki odnosnie zmian predkosci pionowej po podlaczeniu do LK?? Jezeli tak to w takim przypadku moze i asystent krazenia w LK dzialalby lepiej i bylby bardziej przydatny do centrowania kominow, znajdywania pradow wznoszacych itp.
Poleganie jedynie na wysokosci/zmianach wysokosci GPS w LK daje niestety slabiutkie rezultaty wedlug mnie w tym wzgledzie.
Zwykle Vario oczywiscie dzialaloby jako podstawowe urzadzenie, a LK z podlaczonym czujnikiem BARO jedynie jako pomoc wizualizujaca na mapie gdzie ewentualnie najlepsze noszenia, kominy itp byly.
Oczywiscie nic nie zastapi w tym wzgledzie doswiadczenia, wyczucia skrzydla itp, nikt tez nie zamierza latac gapiąc sie caly czas w GPS, ale wg mnie w powietrzu kazda wskazowka bylaby cenna, wiec moze jednak warto??

Mial ktos doswiadczenie z tego typu zabawkami?

A przy okazji moze ma ktos namiary na jakas fajna oslonke przeciwsloneczna do PNA???
Te z allegro jakos mnie nie przekonuja, szczegolnie ze pasowaloby mi zamontowac oslonke na rzepie pod pewnym katem na kokpicie, a w tych z allegro wystaja jakies "druty" z tylu.

Pozdrowka,
Tomek

Awatar użytkownika
mani3kxc
Glajciarz którego nie składa na beli
Posty: 398
Rejestracja: 23 sty 2011, 19:20
Team: UFO Team
Lokalizacja: Jaworzno
Kontakt:

Re: MIO M400 z LK8000 + podlaczenie zewnetrznego czujnika BA

Post autor: mani3kxc » 11 kwie 2014, 07:26

Cześć,

W zeszłym roku zakupiłem u Jarka Holluxa wraz z GoFly Pico. Urządzenie działa bardzo dobrze, ale wymagało kalibracji (nie sprawia to problemu przy aktualnym oprogramowaniu). LK8000 automatycznie wykrywa baro i przestawia się na jego używanie.

Osobiście korzystam z dobrodziejstw zestawu głównie na zawodach, traktuje go jako pomoc przy dolotach, osiąganiu grani itp. co oczywiście przydaje się też w codziennym lataniu.
W zeszłym sezonie latałem jednak na wyskościach GPS (na startowisku zauważyłem błąd kalibracji, wylączyłem baro, a potem zapomniałem załączyć opcję z powrotem) i nie mogę powiedzieć, że urządzenie bardzo oszukiwało. Wszelkie wskazania traktuje jako pomoc, ale biorę na nie dużą poprawkę. Asystent krążenia to też tylko dodatek.

Nie wiem jakiej chcesz w nim dokładności, ale wydawało mi się, że markuje dobrze. Tj. osobiście uważam, że fajny bajer ten asystent, ale znacznie skuteczniej jest po prostu od czasu do czasu tylko na niego zerknąć a i tak "krążyć swoje", czyli to co czujesz. Niewątpliwie przyda się też przy powrocie do jakiegoś komina.

Problem w tym, że nie mam MIO, a Holluxa (bardzo dobry sprzęcior), więc być może odbiornik GPS działa całkiem inaczej, stąd Twoje problemy. W takim przypadku na pewno jakość poprawi się po użyciu dodatkowego Baro.

Jeśli chcesz, mogę przetestować oba tryby w trakcie najbliższego weekendu i opisać moje spostrzeżenia.
Pozdrawiam,
Mariusz
paralotniarz.com.pl

homer24
Pilot - Gawędziarz
Posty: 138
Rejestracja: 24 lip 2011, 09:59
Glajt: Mac Para Eden III
Uprząż: Karpov Fly
Telefon: 535 727 384

Re: MIO M400 z LK8000 + podlaczenie zewnetrznego czujnika BA

Post autor: homer24 » 11 kwie 2014, 08:40

Heja,

Ja na razie ucze sie latac w termice, wiec mysle ze kazda wskazowka jest na wage zlota.
W zwiazku z tym chcialbym wiedziec, czy inwestowac kase w dodatkowe zabawki, jezeli tak to na ile wiarygodne beda wyniki z dodatkowym czujnikiem BARO, zeby sprawic ze "asystent krazenia" bedzie dzialal bardziej poprawinie.

Byloby wiec fajnie jakbys porownal oba tryby przynajmniej na Holluxie, zdjac sobie sprawe ze MIO moze miec mniej dokladne pomiary wysokosci "w trybie GPS"....

Pozdro,
Tomek

Awatar użytkownika
mani3kxc
Glajciarz którego nie składa na beli
Posty: 398
Rejestracja: 23 sty 2011, 19:20
Team: UFO Team
Lokalizacja: Jaworzno
Kontakt:

Re: MIO M400 z LK8000 + podlaczenie zewnetrznego czujnika BA

Post autor: mani3kxc » 11 kwie 2014, 14:27

Moim zdaniem, skoro dopiero uczysz się latać w termice, odpuść całkowicie inwestycje w dodatkowy sprzęt.
Lataj tylko z wariometrem (ewentualnie prosty GPS do wskazań prędkości), bo każdy dodatkowy bajer będzie Cię bardziej rozpraszał i oddalał od sedna sprawy, a przecież chcesz się nauczyć samodzielnie kręcić i czuć termę. Urządzeń z zainstalowanym LK8000 nie wykorzystasz. Dodatkowo, prawa rynku działają na Twoją korzyść - ciągle wychodzą nowinki technologiczne. Gdy dodatkowy sprzęt będzie Ci już potrzebny, byćmoże trafisz na coś lepszego niż teraz.
Pozdrawiam,
Mariusz
paralotniarz.com.pl

ODPOWIEDZ