Śnieżnica - Tylmanowa 35 km, cały lot + pytania do ekspertów

Kto i gdzie poleciał? Wrażenia z lotu.
Oraz Wasze zdjęcia i filmy.

Moderatorzy: jasiu, szymon.strus

gumol
Student
Posty: 26
Rejestracja: 17 mar 2020, 18:51
Glajt: Skywalk Arak
Uprząż: SupAir Delight 3
Telefon: 66siedem340trzy47
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Śnieżnica - Tylmanowa 35 km, cały lot + pytania do ekspertów

Post autor: gumol » 25 kwie 2022, 16:45

Wrzucam film z mojego sobotniego lotu wraz z moimi pytaniami. Może też ktoś coś mądrego wyciągnie z tego video dla siebie :)

Gorąco polecam obejrzeć to nagranie z aktualną lokalizacją na mapie, wysokością i innymi parametrami lotu tutaj:
https://xcvid.com/3068954


-- Sytuacja meteo tego dnia --

Wiatr N/NNW 3-4 m/s, zachmurzenie: w pierwszej części lotu 4/8, w drugiej 2/8 (wg moich nieprofesjonalnych szacunków), podstawy na wysokości 1800-2000 m. n. p. m. w trakcie lotu

-- Moje pytania dotyczące lotu --
(Te same pytania wraz z klikalnymi znacznikami czasu znajdziecie w opisie na Youtube, możecie odpowiadać tutaj lub w komentarzach na Youtube)

59:48 W jakim kierunku byście polecieli i dlaczego? Cel: jak najdłużej utrzymać się w powietrzu

19:16 To samo pytanie

40:30 To samo pytanie

54:00 - 55:00 - Czy to jest słabszy fragment szerokiego komina, na którego centro trafiam w 56:50? Czy może bardziej są to bąble termiczne odrywające się z ziemi, które, używając nomenklatury odwróconego plastra miodu, "skapują" co chwile? Jeśli tak czy to oznacza, że warto w tym miejscu kręcić, bo zaraz będzie tutaj regularny komin? Ja tutaj (54:35-55:00) zacząłem szukać centra komina i w ogóle go zgubiłem (na szczęście tylko na chwilę!)

1:23:00 - 1:24:00 - Odtwarzając lot na XCvid: https://xcvid.com/3068954#4985 stwierdzam, że kręcąc komin dotarłem do miejsca, gdzie zaczyna działać wiatr gradientowy. Czy wg Was zgubiłem go? Jeśli tak, w którym miejscu byście go szukali. Pomocne będą odpowiedzi w stylu: "w 1:24:14 kręciłbym w prawo, a nie w lewo" wraz z wyjaśnieniem dlaczego akurat tak.
W trakcie lotu wydawało mi się, że komin się skończył. Co jest prawdą? Po czym poznać, że komin się kończy? Urywa się nagle? Wracając do nomenklatury plastra miodu, w mojej opinii, komin powinen oderwać się i po nim powinno pozostać tylko duszenie na dużym obszarze. Tego duszenia nie odczułem w trakcie lotu. Jak to jest w rzeczywistości?

1:03:35 - 1:03:40 Zignorowane przeze mnie dobre noszenie?

1:24:40 Czy dobrym pomysłem byłoby polecieć nad zobcze góry (Koziarz) widocznej na wprost w 15:47? Jeśli tak nad lewy garb czy może bardziej w prawo?

1:14:35 - 1:14:55 - Szukać komina w tej okolicy czy lecieć dalej?

Oczywiście wszelkie inne sugestie, podpowiedzi odnośnie planu lotu czy popełnianych błędów będą mile widziane.

-- Cenne (w mojej opinii) spostrzeżenia --

23:25 - 24:50 Super pokazane, jak obecność drugiej paralotni pomaga w ocenie, gdzie są noszenia i finalnie skorzystania z tego. Niby oczywiste, ale może komuś się przyda: tam gdzie Twój kompan się wznosi w stosunku do Ciebie, tam jest lepiej niż u Ciebie. Tam gdzie opada jest gorzej.


Link do tracka:
https://www.xcontest.org/world/en/fligh ... 2022/11:54

Film bezpośrednio na Youtube:

ODPOWIEDZ