Mapa kominów w BW

Dział forum bez ograniczeń, oczywiście w ramach zdrowego rozsądku i powszechnie uznawanej netykiety.

Moderatorzy: jasiu, szymon.strus

Awatar użytkownika
eltomek
Glajciarz którego nie składa na beli
Posty: 398
Rejestracja: 07 wrz 2011, 09:51
Glajt: Tequila 5
Uprząż: SupAir Delight 2
Telefon: 6dziewięć785014pięć
Lokalizacja: Kraków

Mapa kominów w BW

Post autor: eltomek » 24 maja 2020, 21:28

Hej,
Ponieważ nie umiem latać to pomyślałem sobie, że pomogę sobie komputerowo, wszak wszystko co komputerowe to lepsze jest :D
Napisałem sobie skrypt, który na podstawie ponad 1700 tracków ze Śnieżnicy (na przestrzeni kilku ostatnich lat) generuje mapkę noszeń i wyszło z tego coś takiego:

http://89.75.72.64:8080/noszenia/

Mapkę można powiększać, każdy punkt oznacza noszenie powyżej 2.5m/s w którym zdobyto średnio od 50m wysokości, im punkt bardziej czerwony tym komin był dłuższy/wyższy. Obecna forma prezentacji jest tymczasowa, nie do końca to narzędzie do tego służy, ale było to najprostsze, żeby zobaczyć jakiekolwiek efekty.

Jak działa skrypt, który przygotowuję tę mapkę: jedzie sobie przez tracki, tworzy siatkę punktów i liczy przyrosty (dodatnie lub ujemne) wysokości (z uwzględnieniem uśredniania vario 5s). Jak wykryte zostanie noszenie 2.5m/s lub więcej to do każdego takiego punktu dodaje sumę metrów, które zdobyto w kominie oraz dla każdego zapisywane w ilu trackach zarejestrowano takie noszenie w tym punkcie, po to, żeby później ładnie te punkty uśrednić. Najwyższy komin (jeden punkt) miał zdobyte średnio ok 600m wysokości z prędkością przynajmniej 2.5m/s, ale mogło być tak, że było tego więcej, tylko koordynaty przejął już sąsiedni punkt siatki i wartości należałoby dodać. Mapa nie wyświetla kominów poniżej średniego uzysku 50m wysokości, bo to zmniejsza czytelność, jest ich bardzo dużo.
Dajcie znać co o tym sądzicie, bo sam nie wiem czy warto się w to dalej bawić.

Zdrówka
eltomek

filik
Student
Posty: 48
Rejestracja: 09 mar 2019, 08:04
Telefon: 606763484

Re: Mapa kominów w BW

Post autor: filik » 25 maja 2020, 06:41

Super, teraz jak wtopię to już wiem do kogo uderzyć z pretensjami ;)

jasiu
Prezes SPBW
Posty: 236
Rejestracja: 24 lip 2013, 16:19
Glajt: UP Meru
Uprząż: KORTEL Kanibal Race2
Lokalizacja: Kraków

Re: Mapa kominów w BW

Post autor: jasiu » 25 maja 2020, 13:19

Hej,

Tomek pomysł jest bardzo dobry i takie narzędzie może być całkiem przydatne, ale w obecnej formie nie działa chyba jak powinno. Widzę czerwoną kropę, więc zakładam że stoi tam zwykle mocny komin. Chcę sobie przybliżyć mapę żeby zobaczyć gdzie on konkretnie stoi, ale niestety duża czerwona kropa zamienia się w coraz mniejszą, najpierw żółtą i następnie zieloną, aby w końcu zupełnie zniknąć. Także w praktyce daje to jakiś ogólny obraz ale nie daje możliwości dokładnego sprawdzenia gdzie w terenie znajduje się trigger komina.

W odwrotną stronę jest podobnie. Robiąć zoom out kropki robią się coraz większe i coraz bardziej czerwone, aż w końcu robi się jedna wieka kropa obejmująca cały Beskid Wyspowy a nawet całą Polskę jeśli wyzoomuje się odpowiednio dużo.

Jest to do ogarnięcia?

Awatar użytkownika
eltomek
Glajciarz którego nie składa na beli
Posty: 398
Rejestracja: 07 wrz 2011, 09:51
Glajt: Tequila 5
Uprząż: SupAir Delight 2
Telefon: 6dziewięć785014pięć
Lokalizacja: Kraków

Re: Mapa kominów w BW

Post autor: eltomek » 25 maja 2020, 15:39

jasiu pisze:
25 maja 2020, 13:19
Jest to do ogarnięcia?
Tak, oczywiście, jak pisałem w oryginalnym poście obecna forma prezentacji jest tymczasowa, nie do końca to narzędzie w mapach Google z którego skorzystałem do tego służy, ale było to najprostsze, żeby zobaczyć jakiekolwiek efekty :)
Dłubię sobie wersję, która będzie prezentowała to w sposób prawidłowy.

szymon.strus
I Wiceprezes SPBW
Posty: 929
Rejestracja: 16 lip 2011, 18:30
Glajt: Ozone Rush 3
Uprząż: Gin Genie Race II
Telefon: 783332234

Re: Mapa kominów w BW

Post autor: szymon.strus » 25 maja 2020, 18:44

spoko robota, jak juz bedziesz mial pusty backlog to pomysl nad exportem punktow do mapy xctracka. idealnie to na bazie wlasnych kryteriow.

/S.

Awatar użytkownika
3apik
Przelotowiec
Posty: 598
Rejestracja: 24 paź 2011, 11:26
Glajt: Ozone Delta 2
Uprząż: Swing Race
Telefon: ♪♫░▒▓█>dryn<█▓▒░♫♪
Team: B!SEPTOL™

Re: Mapa kominów w BW

Post autor: 3apik » 25 maja 2020, 23:16

jasiu pisze:
25 maja 2020, 13:19
... w obecnej formie nie działa chyba jak powinno. Widzę czerwoną kropę, więc zakładam że stoi tam zwykle mocny komin. Chcę sobie przybliżyć mapę żeby zobaczyć gdzie on konkretnie stoi, ale niestety duża czerwona kropa zamienia się w coraz mniejszą, najpierw żółtą i następnie zieloną, aby w końcu zupełnie zniknąć...
...W odwrotną stronę jest podobnie. Robiąć zoom out kropki robią się coraz większe i coraz bardziej czerwone, aż w końcu robi się jedna wieka kropa obejmująca cały Beskid Wyspowy a nawet całą Polskę jeśli wyzoomuje się odpowiednio dużo...
Jasiu, to się nazywa "Zasada nieoznaczoności Heisenberga" :D

Tomek, na https://xcplanner.appspot.com/ można sobie poklikać "Thermals" ale to nie do końca to samo. Widzę potencjał w twoim skrypcie. Poza tym bawić się zawsze jest warto, więc baw się dalej i dziel się z nami wynikami.

A latać umiesz, tylko dajesz sobie za mało okazji żeby się o tym przekonać ;)

Zdrówka

Awatar użytkownika
eltomek
Glajciarz którego nie składa na beli
Posty: 398
Rejestracja: 07 wrz 2011, 09:51
Glajt: Tequila 5
Uprząż: SupAir Delight 2
Telefon: 6dziewięć785014pięć
Lokalizacja: Kraków

Re: Mapa kominów w BW

Post autor: eltomek » 26 maja 2020, 22:33

Zaktualizowałem sposób wizualizacji danych. Każde z kółek można kliknąć, wyświetlana jest suma wszystkich wniesień zdobytych przez wszystkich pilotów (stąd mogą być wartości nawet i 12 000m).
Rozmiar oznacza ilość pilotów, którzy wykręcili dany komin, niekoniecznie tego samego dnia, ani nawet roku (logarytmicznie).
Zabarwienie od jasnego do ciemnoczerwonego oznacza średnią długość komina (czyli sumaryczną zdobytą wysokość podzieloną przez ilość pilotów). Nadal wyświetlane są jedynie kominy, w których średnio wykręcono min. 50m na pilota.

W planach:
- filtrowanie po sile komina (aktualnie wszystkie są od 2.5m/s wzwyż)
- tworzenie plików PZ na podstawie wybranych "kominów"
- filtrowanie kominów po miesiącach i godzinach (luty-wrzesień) oraz rano-południe-po południu
- dodawanie nowych startowisk

Awatar użytkownika
toosh
Glajciarz
Posty: 179
Rejestracja: 02 paź 2014, 09:12
Glajt: Ozone LM5
Uprząż: Kortel Kolibri
Telefon: 88trzy26879jeden
Lokalizacja: Międzybrodzie Żywieckie
Kontakt:

Re: Mapa kominów w BW

Post autor: toosh » 26 maja 2020, 22:54

Dej dla Żaru, mam chory Żar ;)

Ciekawy pomysł!
SRUdoChmury.pl - Marcin Duszyński

Awatar użytkownika
eltomek
Glajciarz którego nie składa na beli
Posty: 398
Rejestracja: 07 wrz 2011, 09:51
Glajt: Tequila 5
Uprząż: SupAir Delight 2
Telefon: 6dziewięć785014pięć
Lokalizacja: Kraków

Re: Mapa kominów w BW

Post autor: eltomek » 26 maja 2020, 23:23

toosh pisze:
26 maja 2020, 22:54
Dej dla Żaru, mam chory Żar ;)
Proszę:
http://89.75.72.64:8080/noszenia/zar.html - (3100 tracków) tymczasowo pod osobnym linkiem, generalnie wrzucę te wszystkie startowiska do wyboru na jedną stronkę.

Zdrówka
eltomek

Awatar użytkownika
toosh
Glajciarz
Posty: 179
Rejestracja: 02 paź 2014, 09:12
Glajt: Ozone LM5
Uprząż: Kortel Kolibri
Telefon: 88trzy26879jeden
Lokalizacja: Międzybrodzie Żywieckie
Kontakt:

Re: Mapa kominów w BW

Post autor: toosh » 27 maja 2020, 01:19

Dane wydają się zaniżone np. nad lotniskiem w Międzybrodziu Żywieckim jest tylko 16 pilotów. XCPortal dla Żaru pokazuje 3514 startów, więc analizujesz prawie wszystkie. Może siatka ma za małą rozdzielczość?

Jeśli dobrze rozumiem działanie skryptu to w tym momencie problemem może być to, że dodaje przewyższenia lotów nie patrząc na ich wysokość początkową. Tj. pilot pierwszy może wykręcać się z 50m AGL, a pilot drugi z 2000m AGL. Źródło komina może pochodzić z innego miejsca. Np. patrząc na Chrobaczą Łąkę - nie wiadomo czy komin jest od strony południowej (Kosarzyska) czy północnej (Kozy).

Jak nie będziesz miał już co analizować to proponuję temat - jak minąć Podwilk k@#$! :)
SRUdoChmury.pl - Marcin Duszyński

ODPOWIEDZ