Platforma XC Portal

Terminy zebrań, pikników, zawodów i innych imprez.

Moderatorzy: jasiu, szymon.strus

isilweo
Student
Posty: 36
Rejestracja: 29 lut 2012, 16:10
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Platforma XC Portal

Post autor: isilweo » 02 mar 2012, 13:54

Obrazek

Witam,

chciałbym oficjalnie ogłosić otwarcie nowej platformy przelotowej http://www.xcportal.pl


Puchar Beskidu Wyspowego będzie prowadzony w ramach platformy. Puchar wystartował 1 marca. Do 2 tyg powinien być dostępny regulamin pucharu. Współczynniki to FAI 1.9, trójkąt 1.5, przelot otwary 1. Maksymalna ilość lotów: 4

Portal jest oczywiście w trakcie tworzenia. Liczymy na zgłaszanie błędów, poprawek, pomysłów itd. Błędy można zgłaszać na forum lub poprzez przycisk "Zgłoś błąd", który dostępny jest po zalogowaniu się do serwisu.

Nowe funkcję portalu powinny być wypuszczane raz na miesiąc zgodnie z pomysłami i uwagami dostarczanymi przez Was. W najbliższych planach jest dołożenie do barogramki wysokości terenu, mapa 3d oraz optymalizacja layoutu pod telefony. O updatach będe pisał na forum oraz na stronie głównej xcportal.

Podstwowe funkcje i różnice między xcportal a innymi platformami tego typu:

1. Różne współczynniki dla różnych klasyfikacji.
Każdy lot w tabelach dziennych, pilota, startowiska itd oraz na samym podglądzie lotu opisany jest nie punktami tylko kilometrami. Dopiero zakwalifikowanie lotu do jakiejś klasyfikacji powoduje przypisanie do niego punktów zgodnie z ustawieniami danej klasyfikacji. Planowane jest zrobienie głosowania odnośnie współczynników klasyfikacji oraz ilości lotów na przyszły rok (zarówno puchar beskidu jak i klasyfikacje open, fun itd). Sami będziecie mogli zdecydować, jak zawody będą wyglądały w przyszłym sezonie. Sezon to okres o 1 stycznia do 31 grudnia.

2. Pełen profil pilota. Możliwość posiadania dowolnej ilości zdjęć swoich skrzydeł i swojej osoby.

3. Lista startowisk.
Wraz z opisami. Proszę o pomoc w uzupełnieniu opisów startowisk. Narazie startowiska w wyspowym zostały wstępnie opisane przez Marcina Kalamata. Pod każdym startowiskiem dostępna jest lista lotów wykonanych z danego startowiska. Można je również wyświetląć na mapce bez wchodzenia w podgląd danego lotu (kwadracik po lewej strone tabelki)

4. Lista klubów
Tutaj nie ma co dużo pisać. Klub ma logo, zdjęcie i opis. Można zakladać własne kluby. Aby dołączyć do istniejącego klubu wymagana jest aprobata administratora klubu.

5. Loty - dni lotne + kalendarzyk
Lista lotów wykonanych danego dnia. Dodatkowo można loty pokazywać na mapce w ramach porównania jak kolega poleciał, że doleciał 30km dalej niż ja. (kwadracik po lewej stronie tabelki). Po wejściu na dzień na mapce pokazywane są startowiska, z których zostały oddane loty danego dnia.

6. Lista skrzydeł wraz z certyfikatami.
Strona posiada aktualną baze skrzydeł od 2003 roku wraz z certyfikatami. Dzięki temu podczas dodawania lotu, jest on automatycznie klasyfikowany gdzie trzeba.

7. Kanał RSS
Na stronie głównej pod najnowszymi lotami jest ikonka RSS. Można podpiąc sobie kanał do telefonu czy pod czytnik RSS'ów (np. google.com/reader) dzięki temu wracając z latania nie trzba odswieżac w kółko strony głównej na telefonach jak to robią niektórzy. wystarczy zaglądać do czytnika RSS

8. Miejscowość lądowania
Na podstawie danych z google maps pokazywana jest orientacyjna miejscowość w której wylądował pilot. Daje nam to ogólne pojęcie gdzie ktoś doleciał.

9. Brak startowiska
W przypadku braku startowiska w serwisie, startowisko jest dodawane automatycznie. Trzeba mu później tylko zmienić nazwę. Jeśli komuś zdarzy się sytuacja, że poleci z miejsca, którego nie ma jeszcze w serwisie proszę o informacje co to za startowisko. Może być w komentarzach pod startowiskiem.

10. Komentarze
Komentarze dostępne są w prawie każdym miejscu serwisu. Można komentować loty, startowiska, kluby, dni lotne. Komentarze dostępne są tylko dla osób zalogowanych.

Funkcji przypuszczam jest więcej, ale już o nich zdążyłem zapomnieć.

Wiem, że na internet explorer 8 nie widać wykresu na barogramce. PRacuje nad tym, ale najlepiej radzę zmeinić przeglądarkę na inną. Internet explorer 7 i niższe nie będzie nigdy obsługiwany.

---
Proszę o pytania i komentowanie, zgłaszanie błędów pomysłów itd ;) Pamięajcie, że to beta więc błędów napewno trochę będzie.

Chciałbym również podziękować Marcinowi Kalamatowi za zmuszanie mnie do zrobienia portalu oraz za czas który poświęcił na testowanie i dodawanie startowisk.

Życzę miłego używania

xcspike
Gawędziarz
Posty: 85
Rejestracja: 01 lut 2011, 14:16

Re: Platforma XC Portal

Post autor: xcspike » 02 mar 2012, 16:36

Naprawdę super robota.

Jedno pytanie, czemu sezon od 1.01 do 31.12? Dla osób latających tylko w Europie nie ma problemu, ale platforma będzie się rozwijać i pewnie będzie coraz więcej osób latających również na południowej półkuli, a taki układ dzieli dokładnie tamtejszy sezon na pół.

Moja propozycja to od 1.11 do 31.10

Poza tym dla mnie rewelacja, mam kilka drobnych uwag, ale to pewnie już na priv.

Kawał dobrej roboty

pzdr
Spike

rycek
Pilot - Gawędziarz
Posty: 161
Rejestracja: 09 lut 2011, 22:20
Glajt: Ozone Rush 3
Telefon: 50205214dwa
Lokalizacja: Kraków

Re: Platforma XC Portal

Post autor: rycek » 02 mar 2012, 20:51

Super. Już dodałem do ulubionych :-)
Pozdrawiam
Rysiek

Awatar użytkownika
spiewak
Gawędziarz
Posty: 86
Rejestracja: 17 lut 2011, 20:04
Glajt: Gin GTO2
Uprząż: Gin Geni race2
Telefon: 602124385
Lokalizacja: Kraków

Re: Platforma XC Portal

Post autor: spiewak » 02 mar 2012, 22:57

Super:)

isilweo
Student
Posty: 36
Rejestracja: 29 lut 2012, 16:10
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Platforma XC Portal

Post autor: isilweo » 03 mar 2012, 08:54

Sezon można zrobić oczywiście tak jak proponujesz Spajk, fajnie by było, żeby inni też się wypowiedzieli. Bardziej chodziło mi o to, żeby nie robić sezonu który przekracza nowy rok (od września do września). Tylko żeby było normalnie w jednym roku kalendarzowym.

xcspike
Gawędziarz
Posty: 85
Rejestracja: 01 lut 2011, 14:16

Re: Platforma XC Portal

Post autor: xcspike » 05 mar 2012, 17:54

to co zauważyłem na świeżo:
- prędkość średnia lotu - w tej chwili bierze chyba wszystkie prędkości które zostały zanotowane na gpsie i z nich wyciąga średnią. Powinno być, że bierze cały pokonany dystans podzielony przez czas lotu.

- ikonki trójkąt płaski i trójkąt FAI chyba są zamienione, powinny byc zamienione.

isilweo
Student
Posty: 36
Rejestracja: 29 lut 2012, 16:10
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Platforma XC Portal

Post autor: isilweo » 13 mar 2012, 21:46

Cześć,

wrzucam to co napisałem na grupę odnośnie strony, jakby ktoś nei czytał grupy tak jak ja. Nie rozumiem Spike o co chodzi z malowaniem tracka ze względu na wysokość.

1. Strefy i uwalanie lotów
Początkowo miała być instytucja sędziego. Raczej na pewno loty będą automatycznie zawieszane (nie liczone do klasyfikacji) w przypadku przekroczenia stref. Instytucja sędziego może ewentualnie zostać, ale w przypadku gdyby ktoś chciał zgłosić, że jego lot został zawieszony mimo, że nie naruszył strefy. Będą na pewno jakieś widełki wlecenia w strefę zarówno pionowo jak i poziomo. CTR mimo zgody będzie uwalany bo nikt nie będzie sprawdzał czy ta zgoda na pewno była. Oczywiście jestem otwarty na dyskusje.
Czerwony Guzik może też zostać na wszelki wypadek jeśli ktoś stwierdzi inne dziwne sposoby oszukiwania, albo jeśli stwierdzi, że algorytm do uwalania się pomylił.

2. Eksport do IGC/KML
Zapomniał się zrobić. Będzie w tym tygodniu

3. Prędkość wznoszenia na barogramce
Nie została zapomniana, tylko poprostu jeszcze nie doczekała się na swoją kolej. Dodatkowo na barogramce damy jeszcze chyba prędkość lotu i odległość od startu. Może wysokość nad glebą jak już będą dane gleby.

4. Kasowanie lotu
Kasowanie lotu jest w tym momencie wyłączone. Trzeba dopisać, żeby przy okazji kasowania lotu był on wywalany z klasyfikacji. Nie wiem czy powinien być limit kasowania lotu do jakiegoś czasu wstecz czy zostawić, że lot można zawsze kasować.

5. Klasyfikacja klubowa
Jest oczywiście w planach. Nie została zrobiona z powodu braku czasu. Jest dość wysoko w priorytetach zadań więc powinna pojawić się dość szybko.

6. “Brak możliwości zmiany miesiąca - mam styczeń luty a skoczyć do marca nie da się.”
poprawione

7. Jak dodać osobę do klubu
Pilot który chce należeć do jakiegoś klubu musi sobie ten klub odnaleść i będzie miał guzik “Dołącz do klubu”. Później administrator klubu musi tylko zaakceptować zgłoszenie.

8. Do klasyfikacji nie wrzucał się najwyższy wynik (wrzucało trójkąt zamiast Fai)
poprawione

9. Optymalizacja pod urządzenia mobilne
Generalnie jak najbardziej jest to w planach i całość jest nawet przygotowana pod zarówno obsługę urządzeń mobilnych jak i różnych wielkośći monitorów (responsive layout). Z tymi urządzeniami to jest tak, że optymalizacja będzie na końcu jak wyklaruje się finalny wygląd wszystkich podstron, żeby nie robić dwa razy. Narazie niestety trzeba poczekać.

10. Strona główna
Najnowsze loty i wogóle wszystko co jest na stronie głównej czeka wielki redesign bo widać, że teraz jest źle. Na pewno będzie większa tabelka z danymi dot. lotu.

11. Strona z lotami
Tutaj też będzie jakiś redesign napewno. Będziemy to pewnie jeszcze poprawiać i przerabiać przez jakiś czas, żeby wyglądało najlepiej. Mapka chyba rzeczywiście pojedzie na dół, albo będzie wyzwalana w jakiś inny sposób. Zobaczymy. Wyłączyłem stronnicowanie lotów na tej stronie.

12. Błędne przypisywanie lotu do klasyfikacji
Chodzi o sytuację, że np Muzyk wpadł do kategori Fun. Jest to związane ze sposobem wybierania skrzydła, który trzeba trochę zmienić. Muzyk nie wybrał skrzydła tylko dodał nowe, a nowe skrzydło nie miało wpisanego certyfikatu. Od teraz jeśli ktoś doda skrzydło to będzie tylko w Open, natomiast wybór skrzydła trzeba będzie jakoś ułatwić. Dodatkowo będzie możliwość wybrania odrazu używanych już wcześniej skrzydeł, albo skrzydeł zdefiniowanych w profilu pilota.

13. Algorytm liczenia
obecnie wykorzystywany jest z Leonadro. Bedzie gdzieś na stronie opis wszystkich używanych technologii.

14. Startowiska
Cergowa, Mszana, Chełm, Wapno wyleciały z Bieszczad do Beskidu Niskiego
Dodano Weremień, Działy, Hyrlata, Dziurkowiec, Wańkowa

15. Prywatne loty - nie biorące udziału w klasyfikacji
Pomysł dobry, nawet gdzieś myślałem o tym kiedyś, ale zapomniało się. Nie jest to trudne do zrobienia, więc pojawi się w miarę szybko

16. Import/export lotów
Nad importem wielu lotów narazie nie myślałem. Raczej myślałem, że poprostu na bieżąco ludzie będą wrzucać loty. Narazie więc nie ma tego w planach dopóki nie będzie to jakoś bardzo potrzebne. Eksport można by zrobić na stronie z lotami w sumie, ale to też jakoś w późniejszym czasie.

17. Livetracking
będzie robiony jak się ogarniemy z dopracowaniem tego co jest

18. Uwagi od J00zefa
to temat na osobną odpowiedź bo jest ich dużo. Przeanalizuje i wyciągne wnioski, albo rozwiązania zaproponowane ;) dzięki za nie w każym razie. Obramówka w kalendarzyku jest do zmiany oczywiście i kolorki również.

19. Opcja ukrywania pilota na stronie głównej
Nie wiem czy komuś przeszkadzało, że jego avatar pojawiał się jako użytkownik online na stronie głównej. Na wszelki wypadek w profilu pilota można teraz ustawić czy się chce widnieć jako user online.

20. Widok 3D
Widok 3D jest zrobiony, ale wyłączony bo wymaga kilku poprawek. Powinien być w tym tygodniu.

ODPOWIEDZ